Renowacja i odnawianie granitu

Granit jest bardzo popularnym materiałem budowlanym i dekoracyjnym. Popularność swoją zawdzięcza właściwościom fizycznym i dostępności, czyli rozsądnemu kompromisowi między jakością a ceną. Proces produkcji granitu rozpoczął się we wnętrzu ziemi wieki temu, gdy magma wulkaniczna zaczęła przemieszczać się ku jej powierzchni, a zakończył, gdy zastygła nie osiągnąwszy celu. Znalazła się jednak tak blisko skorupy ziemskiej, że powstały z niej granit można wydobywać metodą odkrywkową, dzięki czemu trafia do obróbki w postaci dużych bloków skalnych. Łatwości ich cięcia i polerowania sprawiają, że powstałe produkty zyskują duże walory estetyczne. Estetyka to tylko jedna z licznych zalet tego naturalnego surowca, który cechuje się również wytrzymałością na czynniki mechaniczne, atmosferyczne i chemiczne. Jednak nawet najlepszy materiał z czasem poddaje się wpływowi środowiska i działaniom mechanicznym, zużywa się i niszczeje. Traci wówczas walory estetyczne.

My jesteśmy od tego, aby te walory przywrócić i utrwalić. Odnawianie i renowacja granitu to sztuka uprawiana przez naszą firmę od kilkunastu lat i opanowana do perfekcji. Rodzaje granitów różnią się kolorem i wzorem wypolerowanej powierzchni, a także twardością, dlatego środki i urządzenia do renowacji granitu powinny być odpowiednio dobrane. Proces odnawiania granitu musi przebiegać tak, by zachowane zostały pierwotny kolor i struktura kamienia. Renowacja i odnawianie granitu obejmuje szereg czynności takich jak wyrównywanie, szlifowanie, polerowanie, czyszczenie, konserwacja, impregnacja. Ważne jest, aby wykonane zostały w odpowiedniej kolejności i ze szczególną starannością.

Tak więc, renowacja granitu to wieloetapowy proces. Rozpoczynamy go precyzyjnym czyszczeniem, po którym przychodzi czas na wyrównywanie powierzchni. Czynność ta wykonywana jest elementami diamentowymi gruboziarnistymi. Szlifujemy wszelkie niedoskonałości, eliminujemy wydeptania i zarysowania powstałe podczas użytkowania. Po czynności wyrównania powierzchni, uzupełniamy ewentualne ubytki kamienia kolorystycznie dobranymi żywicami. Po wyrównaniu i uzupełnieniu ubytków, dalsze odnawianie granitu polega na szlifowaniu powierzchni coraz drobniejszymi gradacjami wkładek diamentowych aż do uzyskania gładkości „szyby” i odpowiedniego połysku. Następnie polerujemy granit proszkiem polerskim. Po tych czynnościach kamień odzyskuje swój naturalny wygląd i kolor. Teraz renowacja granitu wkracza w ostatni etap, kiedy to impregnujemy kamień celem zamknięcia go dla cieczy oraz uzyskania antypoślizgowości powierzchni.

Z punktu widzenia klienta, bardzo ważne jest, że odnawianie granitu realizujemy na mokro, dzięki czemu nie dochodzi do zakurzenia pomieszczenia, w którym wykonywana jest nasza praca.